1. A megfelelő anyagok kiválasztása
A csapadékvíz elleni szigetelés alapja a megfelelő anyagok kiválasztása. A legelterjedtebb szigetelőanyagok közé tartozik a mai napig a bitumenes lemez. Nálunk nem annyira elterjedt, de az USA-ból származó nagyon jó anyag az EPDM (etilén-propén-dién-kaucsuk). Végül, de nem utolsó sorban a PVC (polivinil-klorid). Mindhárom anyagnak megvannak a saját előnyei: a bitumenes lemezek tartósak és jól bírják az időjárási viszonyokat, míg az EPDM rugalmas és tartósan UV-álló. A PVC könnyen kezelhető, és kiváló ár/érték aránnyal rendelkezik. A választásnál figyelembe kell venni többek között, hogy milyen célú lesz a tető és mik a „tartó” szerkezet tulajdonságai.
2. A tetőfelület megfelelő előkészítése
Mielőtt bármilyen szigetelőanyagot felhelyeznél, alaposan készítsd elő a tetőfelületet. Tisztítsd meg a tetőt a szennyeződésektől, törmelékektől és a felületből esetleg kiálló felesleges anyagoktól. Ősi eszköz a seprű, de nagyon hatásos és könnyen kezelhető bárki számára. Ellenőrizd a felületet, és javítsd ki az esetleges sérüléseket, repedéseket vagy lyukakat. Ezután ismét egy takarításra lesz szükség, de ez így a jó. A megfelelő előkészítés biztosítja, hogy a tető szigetelése megfelelően készülhessen el és megakadályozza a későbbi problémákat.

3. Szigetelés készítése
Házilag csak akkor kezdj hozzá, ha van némi tapasztalatod, vagy kikérted egy szakértő kivitelező véleményét és támogatását! A szigetelőanyag telepítésekor mindenképpen kövesd a gyártó utasításait. Győződj meg róla, hogy a lemezek előírásnak megfelelően fedik egymást, és nincsenek hézagok. A széleken, valamint a csomópontoknál és lefolyóknál különös figyelmet kell fordítani a rögzítésre és a szigetelés zárására. Használj megfelelő ragasztóanyagot, mechanikai rögzítést és célszerszámokat, hogy elkerüld a víz bejutását. A szigetelésnek nemcsak vízállónak, hanem légzárónak is kell lennie.
4. Vízelvezetés
A lapostetők esetében kiemelten fontos a megfelelő vízelvezetés. Gondoskodj arról, hogy a tető lejtése elegendő legyen minimum 2%, és a víz a lefolyók felé haladjon. A lefolyók vagy oldalkivezetések a tetőfelületnek megfelelően legyenek méretezve. Használj csatornákat és esővízelvezető rendszereket, hogy megakadályozd a víz megállását a tetőn. A vízelvezetés nemcsak a szigetelés hatékonyságát növeli, hanem hosszú távon megóvja a tetőt a szerkezeti károsodásoktól is. A megálló víz télen megfagyhat és kialakítástól függően a jéggé dagadt víz akár tönkre is teheti a jó szigetelést.
5. Rendszeres karbantartás
A szigetelés hosszú élettartama érdekében végezz rendszeres karbantartást. Ellenőrizd a szigetelés állapotát legalább évente, és különösen a szélsőséges időjárás után. Ha a tető közelében vannak magasabb fák, akkor vihar után legalább szemrevételezéssel érdemes ellenőrizni, hogy a fáról nem törtek-e le nagyobb ágak és eshettek a tetőre kárt okozva azzal. Tisztítsd meg a lefolyókat és csatornákat, hogy elkerüld a dugulást. A lehulló levelek vagy a szél által a tetőre hordott szemét is okozhat problémát, ha nincs időben felfedezve. Azonnal javítsd ki a kisebb sérüléseket, hogy megelőzd a nagyobb problémákat. A proaktív karbantartás kulcsfontosságú a lapostető hatékonyságának megőrzésében.
Összegezve
Az itt bemutatott öt elengedhetetlen lépés követésével biztosíthatod, hogy a tetőd hosszú távon megvédje otthonodat a víz és az időjárás viszontagságaitól. Ha nem vagy biztos a dolgodban, ne habozz szakember segítségét kérni! A jól kivitelezett szigetelés befektetés a jövőbe, amely hosszú távon megtérül. Ne spóroljunk a kérdésekkel, ajánlatkérésekkel vagy esetleg a szükséges anyagokkal a lapostetők építéséhez és készítéséhez! A hibásan elvégzett munka mindig sokkal többe kerül utólag a javításokkal együtt, mint egy jó tető.